Kāpēc online kurss ir lieliska versija, kā sākt īstenot kādu biznesa ideju?
- Zems starta kapitāls
- Plaša iespējamā auditorija
- Paliekošs “pasīvo” ienākumu avots
- Iespēja pelnīt ar savu aizraušanos
Tomēr atrast labu ideju online kursam nav nemaz tik vienkārši. Un tā nav nejaušība, ka “pasīvo” ienākumu avots ir pēdiņās. Jo patiesībā tur nav nekā pasīva. Tā ir utopija, ka varēsi izveidot kursu un nauda birs no gaisa nekā nedarot. Online kurss ir jāuztur, jāpapildina un vajadzīgs mārketings – organiskā vai maksas stratēģija, kā piesaistīt auditoriju, kas pirks tavu kursu. Līdz ar to, ir ĻOTI svarīgi atrast ideju, kas Tev pašam neapniks pēc nedēļas. Tev jāatrod tēma, par ko nevari beigt runāt, pēc kuras ir pieprasījums un Tev ir (vai esi gatavs apgūt) prasmes tās mācīšanai.
Kas ir IKIGAI un kā tas var Tev palīdzēt atrast šādu ideju?
IKIGAI ir japāņu filozofijā, kas fokusējas uz dzīves jēgas atrašanu. Tava misija ir atrast nodarbošanos, kas ir tuva Tavai sirdij, kura Tev ir atbilstošas prasmes, kas ir svarīga pasaulei, un ar ko vari arī nopelnīt. Tas ir:
- Ko Tu mīli?
- Ko Tu proti?
- Kas pasaule vajadzīgs?
- Par ko cilvēki gatavi maksāt?
Šo jomu krustpunktā atradīsi savu IKIGAI. Ja spēsi savu IKIGAI ietērpt online kursā, šis būs lielisks starta punkts savas idejas īstenošanai.
Kā atrast savu IKIGAI?
Lai atrastu savu IKIGAI Tev būs jāveic daži pašizpētes uzdevumi.
Ko Tu mīli?
Lai atklātu jomas, kas ir Tev tuvas, veic pašanalīzi.
Atgriezies bērnības atmiņās: atceries, ar ko Tev patika nodarboties. Par ko sapņoji. Kas bija Tavi hobiji, kas lika aizrauties.
Atrodi, kas Tevi aizrauj šobrīd: Kādās aktivitātēs Tev pazūd laika izjūta un esi pilnībā iegrimis procesā? Kādas tēmas meklē un izzini Youtube?
Veido prieka dienasgrāmatu: Katru dienu piefiksē, kuras aktivitātes lika Tev justies pacilātam un enerģiskam? Vai ir aktivitātes, ko bieži atkārto, jo vēlies?
Ko Tu proti?
Šī IKIGAI sadaļa palīdz identificēt Tavas prasmes, stiprās puses un unikālās spējas, kas var kļūt par pamatu veiksmīgai idejai. Lai atklātu savas prasmes, noderēs šādi uzdevumi:
Prasmju inventarizācija: Izveido prasmu sarakstu, ko esi apguvis skolā, darbā, kursos u.c. Kur citi lūdz Tev palīdzību?
Analizē savus panākumus: Atceries un pieraksti savus lielākos sasniegumus. Veiksmīgus projektus, problēmas ko atrisināji vai ko esi radījis.
Izvērtē prasmes, kas bija nepieciešamas šo panākumu sasniegšanai.
Pajautā citiem: Uzdod jautājumus cilvēkiem, kuri Tevi pazīst. Ko viņi uzskata par Tavām stiprajām pusēm. Kādas prasmes viņuprāt Tev piemīt?
Kas pasaulei vajadzīgs?
Šajā sadaļā svarīgi saprast, kuras pasaules problēmas visvairāk rezonē ar Tevi personīgi. “Pasaule” šajā gadījumā varētu būt sabiedrība kopumā, maza, Tev svarīga kopiena, vai jebkas pa vidu.
Identificē problēmas, kas Tevi uzrunā: Padomā par pasaules problēmām, par kurām esi dzirdējis vai lasījis, un kas Tevi ir dziļi aizkustinājušas. Veido sarakstu ar visām problēmām, kas Tev šķiet svarīgas.
Veido prāta karti: Attīsti atrastās tēmas un veido idejas šo problēmu risinājumam.
Par ko cilvēki gatavi maksāt?
Tavām prasmēm un aizraušanās ir jābūt pieprasījumam, lai tās pārvērstu vērtīgā produktā vai pakalpojumā.
Radi idejas: Veic brainstorm sesiju, lai radītu kursu idejas no tēmām, ko esi ieguvis iepriekšējos uzdevumos. Vari izmantot ChatGPT vai citu AI rīku palīdzību ideju radīšanā.
Pārbaudi idejas: Ideju pieprasījumu vari pārbaudīt, meklējot līdzīgas tēmas Udemy, Skillshare, Youtube, vai Amazon books un citos resursos. Ja par Tavu tēmu ir daudz populāra satura, tātad šai tēmai ir pieprasījums.
Veido IKIGAI diagrammu
Tagad Tev ir 4 saraksti ar idejām. Laiks ievietot šīs idejas IKIGAI diagrammā. Tās pamatā ir 4 apļi, kuri savā starpā pārklājas. Ja kāda no idejām, vai tai līdzīga atrodas vairāk kā vienā sarakstā, to ieraksti attiecīgo apļu krustpunktos.

Kāda ir šo krustpunktu nozīme?
Ko Tu mīli + Ko Tu proti = Aizraušanās
Ko Tu mīli + Kas pasaulei vajadzīgs = Misija
Ko Tu proti + Par ko maksā = Profesija
Kas pasaulei vajadzīgs + Par ko maksā = Aicinājums
Ideālā versijā atradīsi kādu ideju, kas iekļaujas visos 4 apļos. Tā nonāks pašā centrā un ir Tavs IKIGAI.
Arī trīs apļu krustpunkts būs ideāli piemērots Tavam online kursam, ja vien tajā iekļaujas sadaļas “Ko Tu mīli” un “Par ko cilvēki gatavi maksāt”.
Tomēr iespējamība, ka atradīsi savu ideālo kursa tēmu tikai izlasot šo rakstu, ir mazāka kā 5% (tā teica ChatGPT).
Tavs rezultāts atkarīgs no daudziem faktoriem:
Cik aktīvi Tu meklē savu virzienu
Cik ieguldies pašizziņas procesā
Cik spēcīga ir Tava ticība procesam un pārliecība par sevi u.c.
Ja vēlies palielināt savu iespējamību līdz 50 – 70% un vairāk, nepieciešami papildus resursi.
- Papildus darba lapas un uzdevumi
- Praktiski piemēri un paskaidrojumi
- Atbalsts un kopiena, kas palīdz uzturēt motivāciju
Šos resursus vari iegūt pievienojoties online kursu veidošanas programmai. Savas idejas atrašana ar IKIGAI ir tikai viens no kursa moduļiem.
Aizpildi formu, un saņem personīgu piedāvājumu online kursu veidošanas programmai.