Kāpēc WordPress? Ir taču tik daudz citu iespēju.
- Neierobežotas pielāgošanas iespējas – ar WordPress, ja Tu spēj ko iztēloties, visticamāk kāds jau priekš tā ir izveidojies spraudni, lai to īstenotu. Arī Wix platformai ir gana daudz, dažādu spraudņu, bet ar lielāko daļu pārējām platformām, tev būs jāaprobežojas ar tām funkcijām ko piedāvā platforma, un jebkurā brīdī izaugsmes procesā vari sastapties ar situlāciju, kad Tevis izvēlētā platforma attiecīgo funkcionalitāti nespēj nodrošināt. Tad Tu esi iesprūdis izvēlē – gaidīt līdz iespējams kādu dienu šī funkcija platformā parādīsies, vai mainīt platformu uz kādu kur šī attiecīgā funkcija ir pieejama, kā rezultātā pārbūvēt visu mājaslapu citā platformā.
- Neatkarība no platformas. Un šis ir ļoti svarīgs punkts, ja vēlies būt fleksibls savās izvēlēs un nekļūt par platformas ķīlnieku. Zem katras platformas apakšā ir bizness, un jebkurā dienā platforma var veikt būtiskas izmaiņas savās funkcijās vai cenās, domājot par sava biznesa izaugsmi, bet cenu izmaiņas platformas biznesa izaugsmei parasti notiek pretējā virzienā Tevis cerētajam. Savukārt WordPress ir atvērtā koda platforma, kuras pamats ir bez maksas vienmēr. Protams, arī hostinga kompānijas var mainīt cenas servera nomai, kas nepieciešams WordPress lapas uzturēšanai, tomēr pārvietot WordPress mājaslapu no vienas hostinga kompānijas uz citu ir daudz vienkāršāk, kā pārvietot mājaslapu no vienas platformas uz citu.
WordPress.com un wordpress.org, kā tie atšķiras?
Ja sāksi meklēt informāciju par WordPress internetā, droši vien pamanīsi, ka WordPress ir divas mājaslapas. WordPress.com un WordPress.org. Kā tās atšķiras un kas ir Tas, kas nepieciešams Tev?
WordPress.com patiesībā ir tāda pati platforma kā Wix vai Squarespace. Tu izmantosi WordPress vidi savas mājaslapas izveidei, bet tā neatradīsies uz Tava servera.
WordPress.org ir mājvieta bezmaksas, atvērtā koda risinājumam, kuru vari lejuplādēt un izmantot pēc saviem ieskatiem. https://wordpress.org/playground/ ir arī smilšu kaste, kur vari spēlēties un mācīties izmantot WordPress. Tomēr, lai sāktu būvēt mājaslapu ar WordPress, lielāko ties Tev nav nepieciešama neviena no šīm mājaslapām, bet gan hostinga nodrošinātājs. Tev ir jāiznomā vieta uz servera, kur glabāsies Tava mājaslapa. Serveris, tas vienkārši ir dators, kas neatrodas Tavā mājā, visu laiku ir ieslēgts un nodrošina citiem piekļuvi Tavai mājaslapai jebkurā diennakts laikā un no jebkuras vietas pasaulē, kur ir pieejams internets. Vēl Tev ir nepieciešamas savs domēns. Kas tas par zvēru, to lasi tālāk.
Kas ir domens un hostings?
Domēns ir Tavas mājaslapas adrese. Tāpat kā mājas adrese, tas ir tikai nosaukums, lai Tavu mājaslapu būtu iespējams atrast. LV domēnu (tavalapa.lv) iespējams iegādāties nic.lv un tā izmaksas ir 14 EUR gadā. Ja vēlies izmantot .com vai citu domena vārdu, tad namecheap.com vai cloudflare.com, bet ir vēl daudz citu opciju.
Hostings, kā jau iepriekš minēju, ir servera noma tavai mājaslapai. Maksājot par hostingu, tu īrē vietu savai lapai.
Savukārt pati mājaslapa ir teksta failu mapes, kas tiek glabātas uz šī servera. Šie teksta faili ir dažādās programmēšanas valodās, savukārt interneta pārlūks ir šo valodu tulks. Kad ieraksti savas mājaslapas adresi interneta pārlūkā, šī adrese norāda uz serveri, kurā atrodas tavas mājaslapas faili. Interneta pārlūks šos failus izlasa un iztulko Tev saprotamā, vizuālā formātā, un tas ir tas, ko Tu redzi kā mājaslapu.
Kas nepieciešams, lai sāktu būvēt ar WordPress?
Lai sāktu būvēt mājaslapu ar WordPress, tev jāatrod piemērota hostinga kompānija. Pārsvarā lielākajās hostinga kompānijās ir iespējams ar pāris klikšķiem veikt WordPress platformas instalāciju un ir hostinga kompānijas, kas Tevis izveidotajai lapai piešķirs arī pagaidu domēnu, un Tu varēsi jau sākt būvēt lapu, pirms esi iegādājis savu domēnu. To vēlāk varēsi nomainīt.
Es savu lapu hostingam izmantoju cloudways.com mākoņserveru pakalpojumus.
Kas ir mākoņserveris?
Tas nozīmē, ka dati, kas atrodas uz šī servera, tiek dublēti uz citiem serveriem vairākās vietās pasaulē, un kad kāds apmeklē manu mājaslapas adresi, viņa pārlūkā tiek ielādēta versija no viņa atrašanās vietai tuvākā servera.
Kas ir WordPress tēmas?
Kad esi uzinstalējis WordPress uz iznomātā servera, laiks iepazīt WordPress vidi, un saprast kā kas strādā.
Tavas lapas vizuālais izskats galvenokārt ir atkarīgs no izvēlētas tēmas. WordPress tēmu ir bezgala daudz. Šobrīd Themes forest atrodamas ap 56 000 dažādu tēmu, dažādās kategorijās. Droši vien ka vari atrast ko sev piemērotu, bet tas nebūs viegli. turklāt katrai tēmai ir atšķirīgas funkcijas un pielāgošanas iespējas. Izvēloties nepiemērotu tēmu, vari atrast sevi līdzīgā ķīlnieka pozīcijā, kā izvēloties nepiemērotu platformu. Lai gan šajā gadījumā nebūsi tik dziļā bedrē, jo tēmu iespējams nomainīt, un izveidotie raksti un lapas saglabājas.
Tomēr atrast pareizo tēmu nezinātājam būs laikietilpīgi un sarežģīti. Tāpēc es ieteiktu uzreiz izpētīt kādas no lielākajām un populārākajām tēmām, kas WordPress vidē sabijušas jau ilgu laiku un ir sevi pierādījušas. Piemēram Astra, Kadence vai Generate Press.
Bieži vien šīm tēmām papildus ir pielāgoti būvēšanas bloki, ko varēsi izmantot papildus jau WordPress iebūvētajiem blokiem un tie būs jāuzinstalē kā papildus spraudnis. Par spraudņiem pastāstīšu nākošajā sadaļā, bet vēl vesela pasaule ir lapu būvēšanas rīki, kas dažos gadījumos var vispār aizstāt tēmu un daudzus papildus spraudņus. Bet kas tad ir spraudņi?
WordPress spraudņu ekosistēma
Tāpat kā tēmas, arī spraudņus dažādiem mērķiem atradīsi vairāk kā 59 000. Ja esi izdomājis kādu funkciju savai mājaslapai, un izvēlētā tēma to neatbalsta, visticamāk varēsi atrast tam piemērotu spraudni, kas šo funkciju spēs izpildīt.
Spraudņi nodrošina Tavai mājaslapai visdažādāko papildus funkcionalitāti, visdažādākajās kategorijās. Analītikas spraudņi, kontaktu formu spraudņi, juridisko lapu spraudņi, Soc. tīklu joslas, integrācijas ar dažādiem ārējiem rīkiem, video atskaņotāji, e-veikali, maksājumu sistēmas u.t.t.
Bet ja pārāk aizrausies ar spraudņu izmantošanu, vari arī padarīt savu mājaslapu pārāk smagnēju un lēnu, tāpēc izvēlies vien pašas nepieciešamākās funkcijas un izvērtē, vai kādos no spraudņiem šīs funkcijas nedublējas.
Lapu būvētāji
Šī ir vēl vesela pasaule WordPress vidē. Rīki kas palīdzēs pielāgot tavas lapas vizuālo izskatu un uzlabos būvēšanas pieredzi. Šo dažādo būvēšanas rīku izmantošana var līdz nepazīšanai pārvērst pieredzi WordPress vidē un ja esi iemācījies būvēt lapas ar vienu rīku, vari pilnībā neko nesaprast citā. Ir būvētāji, kas tiek pievienoti Tavai mājaslapai kā spraudņi un ir būvētāji, kas funkcionē kā tēma un pilnībā aizstāj nepieciešamību pēc atsevišķas tēmas.
Populārākie lapu būvētāji ir Elementor, Divi, Beaver Builder, Breakdance, Bricks.
Es pirms gada biju lielās pārdomās par to, ar kādu sistēmu gribu turpināt strādāt, un biju iegādājis Astra un Spectra Pro tēmas, ar Spectra Pro blokiem un biju nolēmis iet bloku tēmu ceļu, bet tad Youtube uzgāju Kevin Geary kanālu un beidzot ar lielu novēlošanos iemācījos kā patiesībā ir jābūvē mājaslapas. Kā rezultātā nonācu pie secinājuma, ka ir vien pāris būvētāju, ar kuriem varu šo procesu nodrošināt. Viens no tiem bija tājā brīdī pavisam jaunai Bricks builder. Pie tā arī paliku un neesmu nožēlojis ne mirkli.
Kādi spraudņi vai rīki Tev nepieciešami?
Sāc ar lēmumu, ar ko būvēsi lapas. Vai tas būs kāds no lapu būvētājiem, vai uz blokiem balstīta tēma? Ja būvētājs, tad kāds tieši? Jo no tā atkarīgs vai būs nepieciešama arī tēma.
SEO spraudnis, kas palīdzēs pielāgot saturu interneta meklētājiem.
Analītikas spraudnis, lai redzi savas mājaslapas apmeklējumu un citas mārketingam nozīmīgas detaļas.
Ja vēlēsies arī ko pārdot ar mājaslapas starpniecību, tad nepieciešams kāds e-komercijas spraudnis, kā SureCart vai WooCommerce.
Juridisko lapu un bannera veidotājs kā Complianz.
Optimizācijas spraudnis kā Breaze vai WProcket.
SMTP spraudnis, lai sasaistītu Tavu e-pasta piedāvātāju ar mājaslapu un būtu iespējams sūtīt e-pastus no mājaslapas.
WPML, ja vēlēsies mājaslapā vairākas valodas.
ACF (advanced custom fields), lai uzbūvētu dinamisku un viegli menedžējamu mājaslapu. Tagad atliek tikai ķerties pie būvēšanas. Bet kā? Ar ko sākt?
Kur iegūt zināšanas, kā strādāt ar WordPress?
Zināšanas, kas Tev nepieciešamas, atkarīgas no tā, kādus rīkus esi izvēlējies savai mājaslapai. Populārākajiem lapu būvētājiem internetā atradīsi daudz kursus un pamācības Youtube, taču ar mazāk pazīstamām tēmām vai būvētājiem varētu būt sarežģītāk atrast risinājumu, kad nonāc situlācijā kur nezini ko darīt.
Ir vairāki populāri Youtube kanāli, kuriem piesekojot atradīsi daudz padomu un kvalitatīvus video. Daži no tiem – WP Tuts, Dave Foy, Kevin Geary, Mark Szymanski u.c.
Arī es šobrīd veidoju online kursu par mājaslapu veidošanu ar WordPress. Ja vēlies uzzināt vairāk par topošo kursu, piesakies šeit.